Afera korupcyjna

Jeszcze do 2005 roku, wykrywanie przypadków korupcji było czymś sporadycznym. Do 2003 roku ustawienie meczu według polskiego prawa nie było przestępstwem. To jednak się zmieniło. W roku 2005 dzięki prowokacji Piotra Dziurowicza, aresztowano pierwszego sędziego piłkarskiego.

afera korupcyjna

Od tego czasu zaczęła się fala zatrzymań osób związanych z środowiskiem piłkarskim. W ciągu ostatnich lat ciągle słyszymy o doniesieniach na temat zatrzymania kolejnych osób zamieszanych w aferę korupcyjną. Zatrzymywani są piłkarze, działacze, sędziowie oraz trenerzy piłkarscy. Razem zatrzymano około 200 osób, które były zamieszane były w aferę korupcyjną.

Działania piłkarskiej centrali PZPN polegały raczej na bagatelizowaniu problemu niż w walce z nim. Podjęte działania, można nazwać pozorowanymi. W ostatnich latach doszło do zatrzymań także osób z najwyższego szczebla PZPN. Tak więc korupcja nie istniała tylko na poziomie lokalnym, jak to chcieli wmówić nam przedstawiciele piłkarskiej centrali, ale także istniała wyżej.

Afera korupcyjna jest jedną z największych afer korupcyjnych we współczesnym sporcie. Spowodowała degradację 9 klubów ekstraklasy do niższej klasy rozgrywkowej. W związku z tym w naszej lidze nastąpiło zamieszanie, które obniżyło poziom polskiej piłki. Do ekstraklasy dostały się zespoły, które sportowo nie były przygotowane na grę w najwyższej lidze rozgrywkowej.